Τετάρτη 6 Αυγούστου 2008

Νίκη 2-1 επί της Σπάρτα

Την πρώτη του νίκη επί ολλανδικού εδάφους, εκεί όπου προετοιμάζεται τις τελευταίες ημέρες, πέτυχε ο Ηρακλής που κέρδισε 2-1 την Σπάρτα Ρότερνταμ.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος όπου προηγήθηκε 2-0 με δύο γκολ του Αγρίτη. Ο Ανχελ Πεδράθα δεν χρησιμοποίησε τόσο τον Κοβαλέφσκι που θεωρείται ανέτοιμος, όσο και τους Ρατόν, Περπερίδη και Ντιέ. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Ολλανδοί αξιοποίησαν ένα «νεκρό» σημείο του Ηρακλή και ανέβασαν την απόδοσή τους, μειώνοντας στο 34’ με τον Φάλκενμπουργκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε καθώς έγιναν πολλές αλλαγές από τις δύο ομάδες. Ο Ηρακλής δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα παρά μόνο σε ένα δίλεπτο ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η ελληνική ομάδα τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κολίτσι στο 85’.