Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2009

Θρίαμβος του Ηρακλή 3-0 εκτός τον Ολυμπιακό

(10-10-2009)

Εξαιρετικός ο Ηρακλής επικράτησε μέσα στο κλειστό του Ρέντη με 3-0( 20-25, 19-25, 23-25)) τον Ολυμπιακό ξεκινώντας με τον καλύτερους οιωνούς τις υποχρεώσεις του στο ελληνικό πρωτάθλημα.Ανώτεροι οι κυανόλευκοι σε όλους τους τομείς δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο στους παίκτες του Ολυμπιακού να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Με όπλο το μπλοκ και το σερβίς, εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, καλή άμυνα αλλά και λιγότερα λάθη οι παίκτες του Χάρι Μπρόκινγκ έφθασαν δίκαια στη νίκη κατακτώντας και τα τρία σετ με πανομοιότυπο τρόπο.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε εντυπωσιακά δείχνοντας από την αρχή τις διαθέσεις του. Με πίεση από τη γραμμή του σερβίς, αλλά και εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση από τους επιθετικούς του Γηραιού η κυανόλευκη ομάδα προηγήθηκε με 7-10. Με τον Μπαμπαλιούτα και τους Κάλα , Μπάρανεκ να κρατάνε στην υποδοχή, ο διεθνής πασαδόρος του Ηρακλή Κώστας Προύσαλης δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάνει το παιχνίδι του και να μοιράζει εξαιρετικά την μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στους Κραλ και Κράβαρικ να κάνουν πάρτι από το κέντρο. Με ηγέτη τον Μίλκοβιτς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 13-13 αλλά με τον Κραλ να χαλάει την υποδοχή και τους Μπάρανεκ , Κάλα να τελειώνουν τις φάσεις ο Ηρακλής προηγήθηκε με 13-17. Από εκείνο το σημείο και μετά η ψυχολογία ήταν με το μέρος του Ηρακλή. Με τον Κουβανό Γιοσλέιντερ Κάλα να διαπερνά το ερυθρόλευκο μπλοκ και τους Κραλ , Κράβαρικ σχεδόν αλάνθαστους ο Ηρακλής κατέκτησε το πρώτο σετ με 20-25.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ. Με όπλο το σερβίς, αλλά και βελτιωμένος ο Ηρακλής στο μπλοκ προηγήθηκε και στο δεύτερο σετ με 8-13. Οι ερυθρόλευκοι πλησίασαν στο 14-16 αλλά με πρωτεργάτες τους Κάλα, Κράβαρικ ο Ηρακλής ξέφυγε και πάλι με 18-22. Το τελικό 19-25 διαμόρφωσε με άσο ο Γκασπαρίνι.

Το πιο καθοριστικό σετ για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο σετ, όπου ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να παίξει το τελευταίο του χαρτί. Όντως οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 9-7 αλλά πολύ γρήγορα οι κυανόλευκοι του Χάρι Μπρόκινγκ ανέβασαν στροφές. Με άσο του Κάλα ο Ηρακλής ξέφυγε με 10-13 και λίγο αργότερα ο Μπάρανεκ με μπλοκ πάνω στον Μίλκοβιτς έκανε το 11-15. Νέος άσος του Μπάρανεκ διαμόρφωσε το 15-19 και ο Κάλα το 16-20 και το 17-21. Ο Ολυμπιακός πέρασε στην αντεπίθεση μειώνοντας σε 21-22, Ιωάννου και Κράβαρικ έχασαν εκατέρωθεν το σερβίς διαμορφώνοντας το 22-24. Επίθεση του Μπάρανεκ έκανε το 23-24 ενώ ο αρχηγός Αντρέι Κράβαρικ έβαλε τη σφραγίδα του στο σετ και στη νίκη διαμορφώνοντας το 23- 25 και το τελικό 23-25.

Ολυμπιακός (Κρίστιανσον): Κουνάρι 4, Τίσερ 2, Ανδρεάδης 8, Τζούριτς 5, Μίλκοβιτς 16, Ιωάννου 7, Στεφάνου (λ-69%), Κυριαζής, Σουλτανόπουλος , Κουζούνης.
Ηρακλής (Μπρόκινγκ): Κάλα 15, Μπάρανεκ, Κράβαρικ 10, Κραλ 8, Προύσαλης 1, Γκασπαρίνι 6, Μπαμπαλιούτας (λ-54%), Γκόρτσιανουκ.