Τετάρτη 7 Οκτωβρίου 2009

ΕΤΟΙΜΗ Η ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ Α1

Αυτή η ομάδα αξίζει να παίζει στην Α1. Ο Ηρακλής κέρδισε και τον Ηλυσιακό με 69-60 παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Ολυμπιάδα στην Πάτρα, την προσεχή Κυριακή.

Οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν εξαιρετικοί. Με μεγάλη διάθεση σε άμυνα και επίθεση, πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ και δεν κοίταξαν πότε πίσω. Ούτε κι όταν ο αντίπαλος, μείωσε σε απόσταση ενός σουτ. Παίζοντας σαν ομάδα της κορυφαίας κατηγορίας, κατάφερε να αφήσει εκτός θεσμού μια από τις νεοφώτιστες ομάδες της Α1, με καλό υλικό.
Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα (0-6) πήρε μπρος η μηχανή. Με πόντους από Λαμπρόπουλο, Πέτροβιτς και Μπούτσι ο Ηρακλής προηγήθηκε με 12-10 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 17-15. Η δεύτερη περίοδος, ήταν καταλυτική ώστε ο Ηρακλής να πάρει διαφορά, χάρη στην καλή άμυνα και τα εύστοχα τρίποντα το σκορ έγινε 31-20, ενώ ο Ηλυσιακός προσπαθούσε με σπασμωδικές ενέργειες να μειώσει και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 34-26.

Οι κυανόλευκοι διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία του σκορ σε όλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου, αν και ο Ηλυσιακός έδειχνε σημάδια ανάκαμψης και μείωσε μέχρι και τους πέντε (45-40), πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 47-40. Η τελευταία κρίσιμη περίοδος είχε μεγάλο σασπένς, με τον Ηρακλή να φτάνει στο +9 με την έναρξη της (49-40), αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν γρήγορα το σκορ. Από το σημείο εκείνο, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με την ομάδα του Λευτέρη Κακιούση να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ 60-58, ο Λαμπρόπουλος πέτυχε καλάθι παίρνοντας και το φάουλ και με τη βολή που σημείωσε έκανε το σκορ 63-58 και κάπου εκεί η υπόθεση νίκη ολοκληρώθηκε με το τελικό σκορ 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-26, 47-40, 69-60.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 9, Πέτροβιτς 8(2), Ακεψιμαϊδης 3(1), Καραποστόλου 9(3), Τσαμάτος 3, Κέκελης 4, Μπούτσι 10(2), Δέσπος 2, Λαμπρόπουλος 21(1).
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κουφός): Μπουτς 5(1), Καρύδας 2, Χατζής 5(1), Πέτγουεϊ 9, Ιωάννου 21(2), Κασελάκης, Σιούτης, Παπανικολάου 13(2), Αθανασούλας 5(1)