Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2009

ΗΡΑ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!

Στους "4" βρίσκεται πλέον ο Ηρακλής, ο οποίος έδειξε και κόντρα στον νιονιο ότι είναι… ομάδα Α1. Με κορυφαίο τον Πέτροβιτς εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις αδυναμίες του ασύνδετου νιονιου και με 78-71 βρίσκεται στην ημιτελική φάση του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει (σε διπλό αγώνα) τον βαλελίνο.
Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος από τον νιονιο, οι παίκτες του οποίου έκαναν πάρα πολλά αβίαστα λάθη. Αυτό ήταν και το στοιχείο που έκρινε τον νικητήκαι φυσικά ο τεραστιοσ ΛΑΟΣ . Θα μπορούσαν, μάλιστα, να είχαν φτάσει πιο εύκολα στη νίκη, αν δεν κυριεύονταν από το άγχος τους στα τελευταία λεπτά.

Ο νιονιος ήταν αυτός που είχε στο ξεκίνημα τον αέρα της… παραπάνω κατηγορίας ντεμεκ και βρέθηκε να προηγείται με 10-16. Η ευστοχία των Καραποστόλου και Πέτροβιτς (οι δύο πυλώνες στην επίθεση του ΗΡΑΚΛΗ), μας έφερε μπροστά με 21-18 (επί μέρους σκορ 11-2).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον ΗΡΑΚΛΗ ΜΑΣ, που εκμεταλλεύτηκαν εκτός των άλλων και το γεγονός ότι οι αντίπαλοί τους φορτώθηκαν με φάουλ. Ανέτοιμος ο Μπράιαντ, ο Πανιώνιος χωρίς ψηλούς δεν είχε ισορροπία και το παιχνίδι του ήταν μονοδιάστατο. Στην άμυνα, προσπαθώντας να κλείσουν μέσα άφηναν ελεύθερα σουτ και ο Πέτροβιτς δεν χαρίζονταν.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-45, 62-54, 78-71.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 10, Λάππας, Πέτροβιτς 27 (3), Καραποστόλου 17 (2), Λαμπρόπουλος 8, Ακεψιμαΐδης, Τσαμάτος 6 (1), Δέσπος 4, Μπούτσι 2, Καμπερίδης, Κέκελης 4.
νιονιος (Μάρκοβιτς): Ράις 11 (1), Ζορόσκι 16 (4), Έλντερ 14 (1), Χαριτόπουλος 7 (2), Μπράιαντ 2, Αθηναίου 2, Παπανικολάου 9 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Παραγιός, Ευθίμοφ.